foto1
Współpraca
foto1
Kooperacja
foto1
Gospodarka nakierowana na dobro człowieka
foto1
Dobro Wspólne nadrzędnym celem gospodarki
foto1
Człowiek jest najważniejszy
Witamy w Stowarzyszeniu Gospodarki Dobra Wspólnego

Strefy Aktywnosci

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

Kunena: Najnowsze posty

  • Brak postów do publikacji.

Co to jest Blockchain i dlaczego warto Jeżeli czytasz ten artykuł, zdecydowanie interesujesz się kryptowalutą i jej podstawową technologią. Powinieneś przynajmniej usłyszeć słowo „blockchain” rzucone w rozmowach na ten temat, ale czy naprawdę wiesz, co to znaczy? Najprostszym sposobem na objęcie głowy koncepcją łańcucha blokowego jest obejrzenie go jako ogromnego rejestru publiccznego, swoistej głównej księgi. Tak właśnie jest - gigantyczna księga, która przechowuje zapisy wszystkich operacji w systemie. Ta baza danych jest również całkowicie publiczna i dostępna dla każdego, kto jest zainteresowany tą sprawą. Okazuje się, że wszystko, czego potrzebujemy, aby przelać pieniądze na całym świecie, to wprowadzenie informacji o transakcji do konkretnego rejestru.

Obecnie rejestr ten jest obsługiwany przez strony trzecie (takie jak banki i inne instytucje finansowe), co nie jest idealne z wielu powodów. Zasadniczo powierzasz swoją tożsamość i bezpieczeństwo finansowe komuś innemu. Blockchain to najlepszy sposób, aby tego uniknąć. W niej każda transakcja jest rejestrowana przez każdego członka społeczności, dzięki czemu wynikowa księga jest całkowicie transparentna. Proste, prawda? Ale poczekaj, to nie jest główny ciąg technologii. Co jakiś czas porównywane są wszystkie dostępne rekordy i powinny one być absolutnie identyczne. Nie toleruje się żadnych niespójności. Następnie informacje są szyfrowane za pomocą funkcji mieszania. To sprawia, że ​​dane są niezwykle trudne do zdekodowania. Następnie dane są zapieczętowane w bloku. A po tym, jak zostanie uśpiony, chodzi o to, by nigdy go nie zmieniać. Tworzy to stały rejestr publiczny, dostępny dla wszystkich uczestników i jednocześnie całkowicie zdecentralizowany. Te bloki układają się w stos i z kolei tworzą coś, co nazywamy łańcuchem bloków.

Właśnie ta właściwość tej technologii umożliwia wykorzystanie jej do zapisu i bardzo dużego bezpieczeństwa danych rejestrujących różne zdarzenia. Próba zmiany lub zafałszowania jest bardzo trudna, ponieważ wymagała by aktualizacji bardzo wielu miejsc z zapisanymi archiwami i wydaje się to niemożliwe do przeprowadzenia szczególnie gdy dane te są zarchiwizowane na wielu serwerach, a kontrola spójności danych jest wykonywana okresowo. Stąd koncepcje i plany aby tą technologie wykorzystać do przeprowadzania odpornych na fałszerstwa i manipulację systemów np. obliczania głosów w wyborach, obsługę bezpiecznych systemów transakcyjnych czy innych rozwiązań potrzebujących potwierdzenia zdarzeń zarejestrowanych w systemach obsługujących tą technologię. Technologia ta powstała przy okazji stworzenia systemów kryptowalutowych, aby zapewnić właśnie ich bezpieczną obsługę i pewność realizacji transakcji kryptowalutowych. Trudno wyrokować, ale wiele wskazuje że technologia ta może odegrać bardzo dużą rolę w rozwoju technologcznym i cywilizacyjnym naszych społeczeństw. Wyobraźnmy sobie System Dyskusyjno Decyzyjny oparty na takiej technologii, z oczywistą opcją końcowej obsługi zdarzeń przez głosowanie nad deliberowanymi w tych systemach opcjami.

Technologia Blockchain umożliwić by mogła również bezpieczne i wiarygodne zbieranie danych z wyborów, zapewniając przez swoją publiczną masę archiwizacyjno - rejestrującą , bardzo duży poziom bezpieczeństwa takich działań, a więc również zaufanie do systemu liczenia głosów i obsługi głosowań.. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem