Analiza obecnej sytuacjo środowisk alternatywno-opozycyjnych do kolejnych grup trzymających władze wykazuje problem współpracy i konsolidacji pod wspólnymi hasłami i programami.
Największym problemem jest tu EGO poszczególnych liderów i partykularne interesy każdej grupy, organizacji.
Problem jest chyba na tyle istotny, że te destrukcyjne działania, niewątpliwie wzmacniane przez odpowiednie służby kompletnie paraliżują liczne inicjatywy oddolnych działań w obronie zwykłego obywatela.
Żyjemy w kraju który w szczególny sposób został obezwładniony wrogimi działaniami na wielu płaszczyznach, od ekonomicznej do militarnej przez wieloletnie oddziaływania z premedytacją przeprowadzanych operacji na różnym poziomie.
Media są jednym z najważniejszych elementów w tym podboju, stając na straży tego porządku rzeczy. I tu nie ma niemal wyjątków. Nieliczne alternatywne zrywy, portale, próby budowania niezależnych TV są szczątkowe i o ograniczonym zakresie działania, jednak świadomość budzi się, w nie wystarczającym, ale szybkim tempie. Dużą rolę odgrywa tu internet i liczne portale społecznościowe, które choć są też z tej samej stajni, jednak na tym etapie działania powodują że alternatywna wiedza i wiadomości rozpowszechniane są dosyć sprawnie.
Jak powinien wyglądać system sprawowania władzy i jego korelacja ze społeczeństwem w idealnym państwie? Czy hierarchiczne systemy władzy są w stanie spełnić oczekiwania społeczeństwa?
Do napisania tego artykułu zmobilizowała mnie liczna działalność propagandystów JOW-ów, oraz przemyślenia odnośnie roli i zasad zarządzania idealnym społeczeństwem i państwem. Nie chcę się tu wypowiadać nad kompletnie błędną drogą jaką wyznacza system większościowego głosowania w systemie JOW, ale to temat na inne czasy, a moim celem nie jest krytyka czy negowanie ale wskazanie koncepcji o charakterze twórczym, rozwiązującym problem. Oczywiście zdanie na ten temat ma każdy z nas inne, ale warto się zastanowić nad opcją, jaki system wyborczy i sprawowania władzy był by najbardziej korzystny dla obywateli. Ze względu na liczne doświadczenia i wiedzę jak realizują się systemy władzy hierarchicznej, o strukturze najczęściej piramidalnej, daje się zauważyć że są to systemy najbardziej podatne na korupcje, nieodporne na zewnętrzne wpływy i niekoniecznie zainteresowane dobrem społecznym.
Zdając sobie sprawę z wpływów pewnych kręgów i struktur o zasięgu ogólnoświatowym i ich możliwościach zarówno finansowych i organizacyjnych, współczesna historia świata niemal co dzień pokazuje nam działania przejmowania kontroli nad lokalnymi ogniskami niezależnych struktur o takiej właśnie hierarchicznej budowie.