foto1
Współpraca
foto1
Kooperacja
foto1
Gospodarka nakierowana na dobro człowieka
foto1
Dobro Wspólne nadrzędnym celem gospodarki
foto1
Człowiek jest najważniejszy
Witamy w Stowarzyszeniu Gospodarki Dobra Wspólnego

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

Na całym świecie funkcjonuje kilka tysięcy alternatywnych walut i wciąż ich przybywa. Barcelona przygotowuje się do rozpoczęcia prawdopodobnie największego na świecie projektu dotyczącego wprowadzenia w obieg lokalnych pieniędzy. Ale i w Polsce mamy swoją alternatywną walutę, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona interesów sektora MŚP

 

W madryckim ratuszu zawrzało po tym, jak niedawno powołana burmistrz Barcelony Ada Colau przedstawiła pomysł wprowadzenia lokalnej waluty w tamtejszym obszarze miejskim. Pobudki są szczytne – chodzi o wspieranie miejscowego rynku, zapewnienie lepszego przepływu pieniędzy w regionie. Jednym z głównych powodów wprowadzania lokalnej waluty jest wzmacnianie mniejszych społeczności. I tu pojawia się problem, bowiem nasilanie lokalnych więzi – a co za tym idzie, odrębności – w rejonie Katalonii nie jest zgodne z interesami hiszpańskiego rządu.

Lokalne waluty działają na zasadzie umowy społecznej, pewnego systemu, na który godzi się miejscowe środowisko biznesowe. Nie zastępują pieniędzy, ale mogą być używane równolegle; funkcjonują jako wzajemny kredyt pomiędzy uczestnikami programu. Korzystanie z alternatywnej waluty jest dobrowolne – ci, którzy zapiszą się do systemu, mogą za jej pomocą dokonywać transakcji.

Czytaj więcej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem