Człowiek - Żywność - Zdrowie
II Konferencja Naukowa
Wrocław, 24-25 marca 2017
Widoczne trendy w kierunku budowy zdrowych i naturalnych kierunków działań w sferze medycyny, polityki żywnościowej i stylu życia zaczynają wkraczać na nowe tory i kierunki. Te coraz bardziej pozytywnie oceniane działania nie zostały przeoczone przez świat nauki. Organizowana we Wrocławiu Konferencja Naukowa pod hasłem Człowiek - Żywność - Zdrowie ma być poważnym zwrotem środowisk naukowych w kierunku naturalnych metod metod leczenia, żywienia i życia. Polecamy zapoznać się z programem konferencji.
Wśród wielu bezcennych pozycji związanych z problematyką wiążącą zdrowe żywienie z istniejącymi jednostkami chorobowymi, zwracam uwagę na punkty związane z projektami wiążącymi rynek rolniczy, czyli naturalne i zdrowe uprawy oparte na ekologicznych podstawach, jako elementu budującemu wizję ptrzyszłego rolnictwa Polski, opartego na eksportowej strategii promocji zdrowych i ekologicznych produktów rolnych poza granicami naszego kraju.
Niemniej konferencja poświęcona jest głównie problematyce związków zdrowia z żywnością w aspekcie badań naukowych i wieloletniego dorobku naukowego uczestników konferencji. W naszym przekonaniu to milowy krok w badzo dobrym kierunku i nie bali byśmy się stwierdzić, że może to być jedno z najważniejszych wydarzeń w kierunku poprawy powszechnego zdrowia w jego fundamentalnym znaczeniu. Życzymy organizatorom aby to zdarzenie było kluczowym punktem zwrotnym, ustawiając cały Polski przemysł spożywczo-przetwórczy, oparty na naszym tradycyjnym rolnictwie na nowe, tak ważne i zdrowe dla całego społeczeństwa kierunki.
Podajemy szczegółowy program Konferencji:
TEMATY SESJI NAUKOWYCH
Dzień pierwszy – Piątek 24.03.2017
9:00-10:100 Rejestracja uczestników
10:00-10:30 Wykład inaugurujący: Prof dr hab Tadeusz Trziszka:
„Człowiek w szponach negatywnych osiągnięć cywilizacji. Jak rozwiązać ten problem?”
10:30-12:30 Kontrowersje wokół żywienia. Przewodniczą: Prof. dr hab. Jadwiga Biernat. Prof. dr hab Małgorzata Słowińska-Lisowska. Dr Bożena Kurc-Darak.
12:30-12:45 Przerwa kawowa
12:45-13:15 Sesja plakatowa. Przewodniczą: Dr Maciej Oziembłowski. Dr Sławomir Woźniak.
13:15-15:00 Zielona dolina – żywności i zdrowia – powrót do natury. Cele, założenia i planowane rezultaty programu. Przewodniczą: Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka. Dr Ryszard Kacała.
15:00-15:30 Obiad
15:30-19:00 Debata o zdrowiu. Wpływ czynników środowiska na metabolizm i jego zaburzenia. Uczestnicy debaty: prof. Monika Bronkowska, dr Henryk Różański, prof. Tadeusz Trziszka, dr hab. Dorota Waśko-Czopnik. Przewodniczą: Dr Joanna Grzelak. Dr Ryszard Kacała.
19:30-22:00 Spotkanie koktajlowe
Dzień drugi – Sobota 25.03.2017
9:00-11:00 Związek czynników środowiskowych z chorobami żywieniozależnymi. Przewodniczą: Prof. dr hab. Jadwiga Hamułka. Dr Paweł Dąbrowski. Dr inż. Danuta Figurska-Ciura.
11:00-11:15 Przerwa kawowa
11:15-13:15 Zaburzenia odżywiania jako problem społeczny. Przewodniczą: Prof. dr hab. Danuta Kornafel. Prof. dr hab. Małgorzata Sobieszczańska. Dr Michał Porwolik.
13:15-14:00 Obiad
14:00-16:00 Różnorodność czynników wpływających na organizm. Przewodniczą: Prof dr hab. Tadeusz Trziszka. Dr hab. Dorota Waśko-Czopnik. Dr Sławomir Woźniak.
Uczestnictwo w konferencji można połączyć z relaksem i zwiedzaniem Wrocławia, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą Rodzin. W czasie, kiedy będą Państwo uczestniczyć w sesjach i dyskusjach, Wasi bliscy przeżyją wspaniałą przygodę we Wrocławiu.
W imieniu Komitetu Naukowego
Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik
PATRONAT HONOROWY KONFERENCJI
Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka – JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Prof. dr hab. Marek Ziętek – JM Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski
KOMITET HONOROWY
Prof. dr hab. Jadwiga Biernat – Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Dietetyki
Dr hab. inż. Anna Czubaszek, prof. nadzw. UP – Dziekan Wydziału Nauk o Żywności, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Dr hab. Jadwiga Hamułka, prof. nadzw. SGGW – Prodziekan ds. dydaktyki dla kierunku Żywienie Człowieka i Ocena Żywności – studia stacjonarne oraz kierunku Dietetyka – studia stacjonarne i niestacjonarne, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Prof. dr hab. Maria Kaczmarek – Zakład Biologii Rozwoju Człowieka, Instytut Antropologii, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Prof. dr hab. Małgorzata Słowińska-Lisowska – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Prof. dr hab. Małgorzata Sobieszczańska – Dziekan Wydziału Lekarskiego, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
link: http://www.manfoodhealth.umed.wroc.pl/