foto1
Współpraca
foto1
Kooperacja
foto1
Gospodarka nakierowana na dobro człowieka
foto1
Dobro Wspólne nadrzędnym celem gospodarki
foto1
Człowiek jest najważniejszy
Witamy w Stowarzyszeniu Gospodarki Dobra Wspólnego

Strefy Aktywnosci

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Nadchodzące wydarzenia

Brak nadchodzących wydarzeń!

Logowanie

Kunena: Najnowsze posty

  • Brak postów do publikacji.

dywidendaNa początek chciałbym zachęcić do dyskusji o pewnym modelu ekonomii. Nieskromnie przyznam że jest to zmodyfikowana wersja pewnej starej koncepcji. Zasady modelu Dywidendy Społecznej(demokratycznej).

Tytułem wstępu.

Słowo ekonomia, pochodzi od dwóch słów greckich: oikia – reguła, i nomos – dom, termin ten oznacza, że chodzi tu o zasady i ustalenia domowników, dotyczące zarządzania posiadanymi zasobami domowymi o prawidłową gospodarkę, zaopatrzenie i używanie dóbr dostępnych w gospodarstwie domowym. W ekonomii domowej chodzi o jak najlepsze, zarządzanie potrzebami członków gospodarstwa domowego.

Domownicy ustalają co jest im w życiu potrzebne, i dostarczają to w ramach posiadanych środków i umiejętności. To jest mikroekonomia.

Czytaj więcej...

1.  Gospodarka Dobra Wspólnego bazuje na wartościach, które są fundamentem naszych relacji: budowaniu zaufania, szacunku, kooperacji, współpracy, solidarności, nie konkurowaniu i dzieleniu się. Człowiek  jest najszczęśliwszy gdy te realacje są udane, i jest wtedy najbardziej zmotywowany- wykazują to wyniki najnkowszych badań naukowych.

2.  Demokracja przedstawicielska zostanie uzupełniona aktywną demokracją bezpośrednią i partycypacyjną. Suweren władny powinien być, aby wpływać na swoich przedstawicieli, samemu tworzyć zasadyfunkcjonowania reguł działań społecznych,  zmieniać konstytucję i kontrolować usługi publiczne takie jak kolej, pocztę czy banki. W prawdziwej demokracji interesy suwerena i jego przedstawicieli są takie same – warunkiem tego są rozległe prawa suwerena to współtworzenia i kontroli.

3. Sukces gospodarczy nie będzie już mierzony (monetarnymi) wskaźnikami wartości wymiennej, lecz (niemonetarnymi) wskaźnikami wartości użytkowej. W skali makro (gospodarka narodowa) PKB nie będzie wskaźnikiem sukcesu, zostanie nim produkt dobra wspólnego. W skali mikro (przedsiębiorstwa) bilans finansowy będzie zastąpiony bilansem GDW. Stanie się on głównym bilansem wszystkich przedsiębiorstw. Im firmy będą bardziej prospołeczne, -ekologiczne i -demokratyczne i im solidarniej będą działać i się organizować, tym lepsze będą wyniki ich bilansu GDW. Im lepsze wyniki bilansu GDW przedsiębiorstw w gospodarce narodowej, tym większy będzie produkt GDW.

Czytaj więcej...

W roku 2013 pojawiły się w naszym kraju informacje o realizowanym projekcie który w tłumaczniu najbardziej zbliżonym można by określić jako Gospodarka Dobra Wspólnego, której pewne podstawy i zasady przedstawił Christian Felber w przetłumaczonej książce "Gospodarka Dobra Wspólnego".

Pozycja ta ukazała się dzięki staraniom Stowarzyszenia "Rytm Ziemi", które było inicjatorem i jedną z pierwszysch organizacji poza rządowych które zaczeły promować tą idee w Polsce.
Christian Felber przedstawił zarys zmian systemu gospodarczego który w jego koncepcji powinien dokonać się aby wrócić do systemu gospodarczego opartego na najwyższych wartościach jakim powinno być Dobro Wspólne.

Obecny system gospodarczy i jego efekty są na tyle znane, że kolejne zdania krytyki nic nie wniosą, niemniej pewne radykalne wypaczenia i fundamentalne działania wypadało by przytoczyć, aby zrozumieć że jest to coś niezgodnego i nie przystającego do człowieczeństwa jakie powinno charakteryzować rozwinięte społeczności ludzkie.

Czytaj więcej...

Człowiek - Żywność - Zdrowie
II Konferencja Naukowa
Wrocław, 24-25 marca 2017

Widoczne trendy w kierunku budowy zdrowych i naturalnych kierunków działań w sferze medycyny, polityki żywnościowej i stylu życia zaczynają wkraczać na nowe tory i kierunki. Te coraz bardziej pozytywnie oceniane działania nie zostały przeoczone przez świat nauki. Organizowana we Wrocławiu Konferencja Naukowa pod hasłem  Człowiek - Żywność - Zdrowie ma być poważnym zwrotem środowisk naukowych w kierunku naturalnych metod metod leczenia, żywienia i życia. Polecamy zapoznać się z programem konferencji. 

Czytaj więcej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem